Ziua meseriilor – Liceul Tehnologic „Henri Coandă”

În cadrul activității „Ziua Meseriilor”, elevii claselor a VIII a au vizitat  Liceul Tehnologic „Henri Coandă” Sibiu. Activitatea s-a concretizat în două etape: vizita în sălile de clasă și atelierele școlare și participarea la concursul de programare pe MUCN, organizat în Centrul de Formare Profesională din cadrul COMPA, unde elevii claselor a XI a, învățământ dual au făcut demonstrații de prelucare pe MUCN, iar elevii din clasa a VIII a au jurizat.

Elevii au fost informați de oportunitatea de a studia în învățământul profesional și tehnic, în cadrul liceului nostru, în calificările ”OPERATOR LA MAȘINI CU COMANDĂ NUMERICĂ” și ”SCULER MATRIȚER” – învățământ dual și ”TEHNICIAN MECATRONIST” – învățământ liceal.

O noutate pentru ei, a fost faptul că și în învățământul liceal pot beneficia de sprijinul agentului economic partener, prin contracte de școlarizare, ca și elevii din învățământul dual. Bursele oferite și siguranța unui loc de muncă au constituit principalele subiecte de interes.

ASIGURĂ-ŢI UN VIITOR!

ASIGURĂ-ŢI UN LOC DE MUNCĂ!

STUDIAZĂ LA LICEUL TEHNOLOGIC „HENRI COANDĂ”!

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *